تبلیغات
شهرستان آشتیان-اخبار - کاهش نابرابری روستا و شهر از اهداف سند توسعه روستایی است
 
شهرستان آشتیان-اخبار
عکس شهرستان آشتیان-تفرش-خمین-دلیجان-کمیجان-ساوه،محلات
 
 
جستجو
نظرسنجی
ایا مایل به روز بندی خبر ها هستید(روزی خبر یک شهرستان انتشار یابد)

برچسبهاآمار وبلاگ
کل بازدید :

بازدید امروز :

بازدید دیروز :

بازدید این ماه :

بازدید ماه قبل :

تعداد نویسندگان :

تعداد کل پست ها :

آخرین بازدید :

آخرین بروز رسانی :

«سیامک سلیمانی» روز سه شنبه در کارگروه تدوین سند توسعه روستایی استان مرکزی افزود: بازتولید و احیای خرده فرهنگها از مولفه های مهم توسعه روستایی و تقویت همگرایی روستاهای این استان است. - وی اضافه کرد: مناطق روستایی به عنوان کانون تولید و بخش مهمی از هویت فرهنگی هر استان هستند که ادبیات توسعه آنها باید در قالب برنامه ریزی استراتژیک طراحی و اجرایی شود. - وی بیان کرد: تدوین سند توسعه روستایی این استان از تکالیف ماده 194 برنامه پنجم توسعه و بندهای 19 و 20 آیین نامه ذیل این ماده است که استانداری و دستگاه های اجرایی را ملزم به تهیه نقشه راه توسعه برای مدیریت روستاها با محوریت دهیاریها و ...

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری استان مرکزی کاهش نابرابری روستا و شهر را از اهداف سند توسعه روستایی دانست و گفت: تدوین این سند موجب شتاب بخشی به برنامه های توسعه این مناطق با روشهای نظارتی و اجرایی خواهد شد.

 «سیامک سلیمانی» روز سه شنبه در کارگروه تدوین سند توسعه روستایی استان مرکزی افزود: بازتولید و احیای خرده فرهنگها از مولفه های مهم توسعه روستایی و تقویت همگرایی روستاهای این استان است.

وی اضافه کرد: مناطق روستایی به عنوان کانون تولید و بخش مهمی از هویت فرهنگی هر استان هستند که ادبیات توسعه آنها باید در قالب برنامه ریزی استراتژیک طراحی و اجرایی شود.

وی بیان کرد: تدوین سند توسعه روستایی این استان از تکالیف ماده 194 برنامه پنجم توسعه و بندهای 19 و 20 آیین نامه ذیل این ماده است که استانداری و دستگاه های اجرایی را ملزم به تهیه نقشه راه توسعه برای مدیریت روستاها با محوریت دهیاریها و استفاده حداکثری از ظرفیتهای بالقوه کرده است.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری مرکزی بیان کرد: هسته اجرایی تدوین این سند با سه گروه کاری فرهنگی و اجتماعی ، اقتصادی و سرمایه گذاری و عمران و زیربنایی آغاز به کار کرده و بیش از 40 دستگاه اجرایی و بخش های خصوصی و عمومی در تهیه آن مشارکت دارند.

سلیمانی گفت: این سند شاخص های متعددی را در حوزه فرصت سنجی و تهدیدها دنبال می کند که پرداختن به پوشش دیجیتال شبکه تلویزیونی، ضریب نفوذ تلفن و اینترنت، تاسیسات زیربنایی آب، گاز و برق، بهره مندی از جاده های مواصلاتی مناسب، شناسایی رشته های اشتغالزایی، رونق گردشگری، فرصت سازی رشد کالبدی روستا، آسیب شناسی معضلات اجتماعی و فرهنگی از جمله آنها است.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری استان مرکزی بیان کرد: 752 دهیاری و استقرار شوراهای اسلامی روستا ظرفیت مدیریتی مطلوبی در بخش روستایی است که با تدوین سند توسعه و اولویتبندی برنامه های ضروری توسعه می توان آهنگ محرومیت زدایی را شتاب بخشید.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: از 28 روستای هدف گردشگری پیشنهادی استان مرکزی 10 روستا در سازمان مرکزی میراث فرهنگی و گردشگری برجسته سازی شد و پس از مطالعات علمی چهار روستای هدف شامل روستای آهودر شهرستان آشتیان، انجدان در اراک، وفس در کمیجان و هزاوه در اراک به عنوان منتخب، وارد مراحل عملیاتی شده است.

سید «محسن رحمتی» افزود: تاکنون 800 اثر تاریخی، طبیعی و معنوی استان مرکزی در فهرست اثار ملی کشور به ثبت رسیده که 185 فقره از این آثار در مناطق شهری و 615 اثر در نقاط روستایی استان مستقر است.

وی بیان کرد: 155 اثر ثبتی روستایی استان مرکزی در حوزه تپه های باستانی و بناهای تاریخی، 454 اثر طبیعی و شش اثر معنوی است.

وی توضیح داد: بر اساس هدفگذاریها تا پایان برنامه پنجم توسعه اهداف توسعه پایدار در چهار روستای تعیین شده هدف باید تکمیل شود و در سنوات آتی برنامه های روستاهای هدف دیگر دنبال می شود.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی ادامه داد: صنایع دستی به عنوان موتورمحرکه اشتغالزایی و درآمدزایی در روستاها مطرح است و درحال حاضر 105 رشته هنرهای سنتی مناطق روستایی تحت پوشش است.

رحمتی، انجام مطالعات پایه امکان سنجی، تعیین وسعت مناطق، اقدامات فرهنگی نظیر جشنواره ها و نمایشگاههای آثار دستی و معنوی و تقویت امکانات رفاهی ، مرمت آثار ثبتی تاریخی و مذهبی و مستند سازی را از جمله اقدامات انجام شده برای این چهار روستای هدف گردشگری عنوان کرد.

در این نشست برنامه های فرصت و تهدید مناطق روستایی در حوزه توسعه گردشگری و راهکارهای اجرایی و برنامه های محوری این حوزه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

بر اساس سرشماری سال 90 ، از یک میلیون و 413 هزار و 956 نفر جمعیت استان مرکزی 368هزار و 958نفر معادل 31 درصد در روستاها زندگی می کنند.ک/2

نوع مطلب : اخبار کل شهرستان اراک، اخبار شهرستان اشتیان92، 
برچسب ها : روستا و شهر از اهداف سند توسعه روستایی است، توسعه روستایی، روستا و شهر از اهداف سند، روستا و شهر، اشتیان، اراک، سند اشتیان،
ارسال شده در: پنجشنبه 3 بهمن 1392 :: توسط : ali sepasi
درباره وبلاگ
بزودی عکسهایی از زمستان92 اشتیان گرفته میشود وگذاشته میشود.
بزودی تبادل لینک افزایش میابد

برای طرح عید 1393 ما عکس های شما را از مکان های دیدنی کل شهرستان های اراک(به خصوصا اشتیان) برای ما ارسال منید تا با نام شما لینک کنیم!!
پس وقت را از دست ندهید.

اگر شما عکسی درباره شهرستان اراک دارید لینک عکس را برای ما توی نظرات یا ایمیل کنید تا با نام شما ثبت شود.

منتظر عکس شما هستیم

مدیر وبلاگ : ali sepasi

موضوعات


مطالب اخیر


صفحات جانبیUp Page
دریافت کد خداحافظی .
به ما +1 دهید و ما را در گوگل محبوب کنید!