تبلیغات
شهرستان آشتیان-اخبار - طبیعت آشتیان
 
شهرستان آشتیان-اخبار
عکس شهرستان آشتیان-تفرش-خمین-دلیجان-کمیجان-ساوه،محلات
 
 
جستجو
نظرسنجی
ایا مایل به روز بندی خبر ها هستید(روزی خبر یک شهرستان انتشار یابد)

برچسبهاآمار وبلاگ
کل بازدید :

بازدید امروز :

بازدید دیروز :

بازدید این ماه :

بازدید ماه قبل :

تعداد نویسندگان :

تعداد کل پست ها :

آخرین بازدید :

آخرین بروز رسانی :شهرستان آشتیان در مرکز استان مرکزی و در شمال شهرستان اراک واقع و مرکز آن شهرستان آشتیان است و در ارتفاع ۱۷۹۱ متری از سطح دریا قرارگرفته که با مرکز استان (اراک) ۸۵ کیلومتر فاصله دارد. این شهرستان از شمال به تفرش و قم و از جنوب به اراک و محلات محدود گشته و ۱۳۴۸ کیلومتر مربع مساحت دارد که از این لحاظ کوچک‌ترین شهرستان استان مرکزی است. شهر آشتیان در منطقه‌ای سردسیر در حاشیه کوههای اراک و مشرف به ارتفاعات زاگرس از طرف غرب واقع گشته و به همین خاطر دارای آب و هوای نسبتاً سرد و کوهستانی در زمستان است و در تابستان ییلاق خوبی برای مهاجران از این شهر و همچنین دانشجویان جدیدالورود است.شهرستان آشتیان در مرکز استان مرکزی و در شمال شهرستان اراک واقع و مرکز آن شهرستان آشتیان است و در ارتفاع ۱۷۹۱ متری از سطح دریا قرارگرفته که با مرکز استان (اراک) ۸۵ کیلومتر فاصله دارد. این شهرستان از شمال به تفرش و قم و از جنوب به اراک و محلات محدود گشته و ۱۳۴۸ کیلومتر مربع مساحت دارد که از این لحاظ کوچک‌ترین شهرستان استان مرکزی است. شهر آشتیان در منطقه‌ای سردسیر در حاشیه کوههای اراک و مشرف به ارتفاعات زاگرس از طرف غرب واقع گشته و به همین خاطر دارای آب و هوای نسبتاً سرد و کوهستانی در زمستان است و در تابستان ییلاق خوبی برای مهاجران از این شهر و همچنین دانشجویان جدیدالورود است.

 

گالری عکس

 

موقعیت تاریخی و جغرافیایی شهرستان آشتیان

 بقعه هتاد دو تن

شهرستان آشتیان در 105 كیلومتری شمال شرقی اراك واقع شده و از دوره های پیشین تاكنون به تربیت رجال نامی و مردان برجسته معروف است و بسیاری از ارباب قلم و صاحبان دیوان از اینجا برخاسته اند. از جمله: حاج مبرزا حسن آشتیانی,‌ عباس اقبال آشتیانی, ‌صهبای آشتیانی, ‌هدایت آشتیانی و اسماعیل آشتیانی (متخلص به شعله)آشتیان مركب از مصوت بلند، آ،‌ واژه ‎”یشتی“ و پسوند مكان ”‌ان“‌ است. یشتی واژه ای است اوستایی از ماده كلمه یسنا به معنی ستایش و نیایش و پرستش و فدیه و قربانی كردن ،‌ وجود آتشكده های متعدد در این منطقه كه مهمترین آنها آتشكده وره بوده است نشانگر آنست كه این شهر در گذشته پرستشگاه و جایگاه قربانی بوده است.

در تاریخ قم آشتیان به صورتهای ابرشتیجان، براشتیجان،‌ استجان، اشتیجان،‌ سیجان آمده است و مرحوم دهگان در تاریخ اراك آورده است: ”ابر به معنی فراز است و چون شهر جدید بر فراز ده مخروبه بنا شده ابر آشتیجان نام نهاده اند.“ ولی برخی نویسندگان معاصر صورتهای مختلف را كه در تاریخ قم آمده است منطبق بر آشتیان نمی دانند.

طبق اظهارات مؤلف كتاب تاریخ قم، این شهر را «كیخسرو» آباد كرده است. برخی از جغرافی‌نویسان و مورخین نیز عقیده دارند كه سجاران و ابرشتجان را «فیران بن ویسان» (پیران ویسه وزیر افراسیاب) بنا كرده است . مردم این شهر قبل از فتح اسلام زرتشتی بوده‌اند و 16 آتشكده داشته كه مهم‌ترین آنها « آتشكده وره» بوده است.

شهرستان آشتیان دارای یك نقطه شهری آشتیان و یك بخش مركزی و 3 دهستان و 40 آبادی دارای سكنه می باشد كه از این تعداد 28 آبادی دارای 20 خانوار و بیشتر هستند. مساحت این شهرستان 62/1460 كیلومتر مربع حدود 5 درصد از مساحت استان می باشد .  

آشتیان از مناطق بسیار كهن ایران بوده ودر گذشته جزو ماد سفلی یا ماد بزرگ بوده است كه آثار دژهای مادی در این منطقه به چشم می‌خورد. این منطقه یكی از شهرستان‌های استان مركزی است كه در دامنه ارتفاعات كوه‌های مركزی استان واقع شده است. آشتیان به علت وجود خاك‌های قهوه‌ای و آب كافی از نظر كشاورزی وضع بسیار مطلوبی دارد. اساس اقتصاد این منطقه را كشاورزی وباغ‌داری تشكیل می‌دهدو انواع محصولات در این ناحیه به عمل می‌آید. بازرگانی‌ در این شهرستان در راستای فعالیت‌های كشاورزی و دام‌داری قرار دارد.
از مهم‌ترین صادرات این شهرستان می‌توان صابون، محصولات كشاورزی، انواع‌میوه‌های باغی و انواع فرآورده های دامی (پوست، پشم، گوشت) و خشكبار را نام برد. صابون‌سازی آشتیان یكی از صنایع معروف دستی این منطقه به شمار می‌آید. باغ‌های متعدد‌درشهرستان آشتیان از مهم ‌ترین دیدنی های ‌این منطقه بوده و رودخانه آسیاب جفتی و سردرمنزل‌های قدیمی از دیگر دیدنی‌های این منطقه محسوب می‌شوند. آشتیان مهد پرورش مردان نامی ایران هم‌چون میزاحسن آشتیانی و اقبال آشتیانی است.

 

کشاورزی و دام داری
آشتیان در اثر وجود خاك های قهوه ای و آب كافی از نظر كشاورزی وضع بسیار مطلوبی دارد. منابع آب كشاورزی این شهرستان رودخانه و چاه‌ژرف بوده اما نوع كشت بیش تر دیمی است. مهم ترین اقلام كشاورزی و باغداری آشتیان گندم، جو، بنشن، تره بار، نباتات علوفه ای و انواع میوه از قبیل انگور، بادام، گردو، سیب، زرد آلو، آلبالو، گیلاس و گلابی است كه بیش تر صادر می شوند.
بادام و گردوی این منطقه به صورت خشكبار به سایر نواحی ارسال می شود. دام‌داری و دام‌پروری از فعالیت های مهم شهرستان آشتیان محسوب می شود. پرورش دام در این شهرستان بیش تر شامل گوسفند، بز، گاو بوده كه توسط عشایر و روستاییان صورت می گیرد. علاوه بر آن پرورش طیور به دو شیوه سنتی و صنعتی شامل پرورش مرغ و خروس، اردك، غاز و بوقلمون می‌شود كه علاوه بر رفع نیازمندی های محلی مقادیری نیز صادر می‌شود.

 

مشخصات جغرافیایی
آشتیان یكی از شهرستان های استان مركزی از یك بخش مركزی تشكیل شده و از شمال و باختر به شهرستان تفرش، از جنوب به شهرستان اراك و از شمال خاوری و خاور به شهرستان قم محدود می‌شود. مركز شهرستان آشتیان از نظر جغرافیایی در 50 درجه درازای خاوری و 34 درجه و 31 دقیقه ی پهنای شمالی و ارتفاع 2090 متری از سطح دریا واقع شده است. آب وهوای شهرستان آشتیان نسبتا سرد و خشك بوده و رودخانه آشتیان مهم ترین رودخانه این شهرستان است. دو راه آسفالت به ترتیب زیر از شهر آشتیان منشعب می شود.

راه آسفالت به سمت جنوب خاور یا راهجرد (در مسیر راه سراسری قم – اراك) به درازای 35 كیلومتر
راه آسفالت به سمت شمال باختری تا شهر آب (در مسیر راه تفرش – اراك) به درازای 14 كیلومتر

نوع مطلب : طبیعت آشتیان، 
برچسب ها : طبقه بندی: طبیعت آشتیان، : طبیعت آشتیان، آشتیان،
ارسال شده در: جمعه 4 مرداد 1392 :: توسط : ali sepasi
درباره وبلاگ
بزودی عکسهایی از زمستان92 اشتیان گرفته میشود وگذاشته میشود.
بزودی تبادل لینک افزایش میابد

برای طرح عید 1393 ما عکس های شما را از مکان های دیدنی کل شهرستان های اراک(به خصوصا اشتیان) برای ما ارسال منید تا با نام شما لینک کنیم!!
پس وقت را از دست ندهید.

اگر شما عکسی درباره شهرستان اراک دارید لینک عکس را برای ما توی نظرات یا ایمیل کنید تا با نام شما ثبت شود.

منتظر عکس شما هستیم

مدیر وبلاگ : ali sepasi

موضوعات


مطالب اخیر


صفحات جانبیUp Page
دریافت کد خداحافظی .
به ما +1 دهید و ما را در گوگل محبوب کنید!